První tři měsíce na střední škole


Sdílela jsem s vámi před necelým rokem nadšení, když jsem se dozvěděla, že mě přijali na střední uměleckou školu u nás v Plzni. Nyní, když tam chodím přes tři měsíce, bych vás ráda seznámila s mými dojmy a pocity. Byla bych totiž moc ráda, kdyby i ostatní pochopili, jak to tam chodí a co teď přesně prožívám ve své hlavě.

Dostává se mi tolika nových informací, postupů, zkušeností.. že má hlava blázní a neví co dřív. Z toho taky pravděpodobně plyne ten problém, že se neustále hledám a nemohu se "dostat" do polymerové bubliny. Zkrátka to nejde. Nejde mi teď nic, co se polymeru týče. Nějak se nedokážu přenést přes to, že to nevypadá tak, jak přesně bych chtěla, a tak si moje hlava neustále hledá domněnky, proč zrovna teď nemůžu jít něco polymerového vyrobit. S polymerem budu celý život. Jen zkrátka potřebuju najít jinou cestu, jak se k němu dostat. Začaly se mi líbit jiné věci, styly, design.. a mám před sebou nelehký úkol - uvědomit si přesnou podobu stylu a přenést jej do své tvorby. To teď bude asi můj největší problém. Mohla bych klidně všechno svést na školu, že mě takhle pobláznila :). Ale spíš ji jsem vděčná. Tímhle si musím zkrátka projít. Jen nevím, jak dlouho to bude trvat.

Ráno vstanu v šest, jedu přes půl města do školy. Tři dny v týdnu jsem tam do třičtvrtě na pět a domů se dostanu v půl šestý. Ty zbylé dva dny stihnu být doma naštěstí už v půl třetí. Kolem čtvrtý už je všude tma, takže už nechodím ani ven. V podstatě jsem přes všední dny pořád někde zavřená. Dalo by se to popsat úplně jednoduše - do školy chodím i se vracím za tmy. Daň za to, že studuju co mě baví.

Od zaří na sobě pozoruji drobné, ale velice důležité změny. Více skicuji, přemýšlím nad vzory, se spolužáky komentujeme různé plakáty a moc rádi je kritizujeme :), za týden nahromadím spousty skic, obrázků, nápadů.. že nevím co dělat dřív. Začali jsme pracovat s papírem. V podstatě celý prvák je o papíru (papír se řeší doslova každý druhý den), druhák o dřevu a poslední dva roky se učíte práci se sklem. Člověk by ani neřekl, jak se při tvorbě prostorových těles rozvíjí vaše představivost. Ohromně mi to pomohlo. Už pro mě není problém, představit si objekt z více úhlů, "přetáčet" si jej. Minulý týden jsme poprvé pracovali v dílně na strojích. Bylo to úplně super. Kdyby to šlo, byla bych celý den u brusky a brousila třeba plexisklo, nebo karton.. cokoliv. Nejlepší na tom je, že při práci můžu mít ty žůžo brýle a mega sluchátka proti kraválu.

Škola má vlastně dvě budovy docela daleko od sebe. První budova je klasicky škola, tam jsem první polovinu dne. Pak o obědě přejíždíme do ateliérů, kde obvykle máme výtvarné předměty. Učíme se fotit, kreslit zátiší, neustále řešíme teorii a praxi ohledně perspektivy, vytváříme papírové objekty, zvířata.. máme pořezané ruce od skalpelu a řezáku, rýsujeme, učíme se dějiny umění,.. je toho opravdu moc. Problém je, že máme furt nějaké domácí úkoly, které opravdu nezaberou půl hodiny, ale třeba tři dny práce. Z toho důvodu jste ode mě za poslední dobu neviděli žádné nové šperky, ale budou Vánoce, 16 dní volna a já to musím napravit.

Tohle je zrovna jedna z mých dokončených prací. Už jsem vám o ní vyprávěla.. Mrška jedna zabrala tři týdny volného času. Ale jsem opravdu ráda, že už to mám za sebou. Tahle vitráž z papíru zahrnovala skicování, přemýšlení o vzoru, zkoušení barevných variant a pak ještě samotné řezání skalpelem a podlepování barevnými papíry. A představte si, že mě samotný vzor napadl na masáži. Za fotku děkuji té nejlepší Nikol Bruncové.

Před Vánoci je to teď ve škole docela klidné, ovšem koncem tohoto školního roku to přijde. Abyste totiž postoupili do dalšího ročníku, musíte úspěšně udělat klauzurní zkoušky, které trvají 14 dnů. Mám se na co těšit. Mé největší aktuální problémy se dají popsat asi takhle: Můj bože, jak mám sakra vyrobit tu prostorovou medúzu tak, aby svítila, byla průhledná a naprosto dokonalá....

Toť tedy k mým uplynulým třem měsícům. Přes Vánoce mám několik úkolů, ale hlavně, potřebuji si skutečně uvědomit, co přesně a jak chci z polymeru vyrábět.

#Behindthescenes