Zpátky v atelieru/Back in my atelier


Trvalo to. Než jsem našla to správně vnitřní rozpoložení k tomu jít něco dělat. Dneska přišlo. Naštěstí. Jsem zpátky, začal mě bavit. Polymer.

It lasted so long to find the right atmosphere and time for my most favourite activity. Claying. And today it has came! I'm back in my atelier, working on something new.. And I enjoy it!

Konečně jsem dostala chuť něco tvořit. Po roce ve škole jsem zkrátka potřebovala chvíli nic nedělání, nicméně polymer jsem neviděla snad půl roku. Začínám tedy pomalu, zlehka, nic těžkého, náročného.. Měla jsem schovaná texturovaná kolečka, která jsem vyráběla už hoodně dávno. Využila jsem tedy jedno z nich na tento přívěsek a doplnila je dalšími tvary.

Today I already got a mood for polymer clay. My last creations I made before half of year. So long time. I was busy with school and because now I have holidays, I'm back! I spent today with easy peasy design of pendant. I found textured rings from clay from the past and used one of them for the design.

Ale to není vše! Piplačky mám odjakživa ráda. Takže padla volba na puntíky. Základ náramku z Czextruderu jsem již měla hotový. Už jen ty kolečka. Bude jich zas tisíce.. Vykrajuji je elektrikářskými dutinkami. Šikovná věc. Tyhle miniauturní práce zaberou snad věčnost, o to víc mě ale zklidňují a jejich výrobu si užívám.

But that's not all. As you probably know, I'm in love with fiddly work. Like this bangle with thousands of polka dots. When the pendant was baking in the oven, the rest of time I spent on this new piece. I already have done a base of the bangle (made with Czextruder). And for cutting of polka dots I use circle cutouts for electricians. It will take another hours of work until I will finish it, but making these kind of jewels just made me peaceful.

Pamatujete, jak jsem psala, že si vytvářím barevné palety? Jsou mi ohromnou inspirací, když zrovna nevím, jaké barvy zvolit. Dneska se mi podle nich povedlo namíchat barvy úplně přesně, jen tak od oka. Zkuste to taky, tyto cvičení vás posunou dál.

Do you remember, when I wrote about my colorful pallets made with watercolors? It helps me so much! Just when you have no idea, which colors choose, look at your cards with colors combinations, and choose one of them. Sometimes It's hard to mix up with right proportions for the color you need, but this time I did them immediately exactly. Try it too.

Další inspirací mi je můj samotný pokoj. Mám tu pár nástěnek a jednu vyhrazenou zeď, kterou polepuji obrázky ze školy, z časopisů.. vším možným, co se mi líbí. Inspirovat se můžete tolika věcmi! A když už to teď po dlouhé době chytlo i mě, můžete se těšit na více příspěvků, návodů.. já si nikdy nic nenechávám jen pro sebe :).

Next inspiration I have in my own room. There are a lot of notice boards and one wall. When I have collected some interesting pictures, drawings.. which I made or found in magazines, I will put them there and make colorful collage which inspire me. So I'm happy that my craft mood is here again! You can forward for lot of new articles, tutorials.. You know that I never have anything just for myself :).

#Behindthescenes