Jablková tiskátka/Apple stamps


Na zahradě jsem našla mini jablíčka. Jako malá jsem tvořila z bramborových tiskátek a jablka jsme myslím také používali. Trochu jsem si to vše připomněla, tvořila jsem s mojí malou Lindou.. a tady je náš příběh.

I found some little apples in our garden. As a little girl I used to make potato stamps and I remember using apples as well. I recalled a bit of this technique and created with my little Linda, here’s the story of us.

Naše jablíčka měla v průměru okolo čtyřech centimetrů. Občas jsem je ujídala, ale to hlavní, co jsme z nich chtěly vyrábět, byly dekorační papíry. Náš první postup byl s akrylovými barvami. Těch mám celkem dost, takže jsme jednoduše rozřízly jablko napůl tak, aby na jedné půlce zůstala šťopka. Tu část jsme natřely barvou pomocí silnějšího štětce (na všechno používám hlavně ty z Ikea). Pak jsme jen jablíčko přiložily na kus papíru, chvíli počkaly a poté tiskátko opatrně sundaly.

Our apples had about 4 centimetres across. Although I nibbled away every now and then, we still had enough for our main idea which was to make decorative papers. We tried acrylic colours in the first way, I had quite a lot of them. We simply cut the apple in two so that the stem was on one half. We painted that part by a thicker paintbrush (I use mainly those ones from IKEA). Then we just printed the apple on some piece of paper, waited a minute and afterwards carefully took the stamp off the paper.

Jenže. Nám se to prostě nelíbilo. Nejen, že byla makačka pokaždé jablko natírat, barvu jsme měly všude.. výsledek byl ke všemu nepravidelný a to my perfekcionalisti nemáme rádi :).

Except that we didn’t like it. Not only it was hard work to paint the apple each time, thepaint was everywhere... on top of that, the final pattern was uneven and that, we perfectionists don’t like :).

Linda měla den předtím narozeniny. Dala jsem jí spreje na graffiti. Ano, ty pravé. Ty s kterými někteří čmárají bezdůvodně po cizích zdech. My máme kousek od domova vyhrazený prostor na tohle “čmárání”, už jsme to byly zkusit, byla to paráda, i když žádné nápisy vlastně dělat neumíme :).

The day before it was Linda’s birthday. I gave her sprays for graffiti. Yes, the real ones. Those ones which some people use for scrawling on other people’s walls for no reason. There is a special area designated for this kind of scrawling not far from our house, we have already tried scrawling there and it was amazing, even though we couldn’t make any writing :).

Právě tyto spreje jsme využily i na tiskání. Uklidily jsme mezitím akrylky a připravily prostor pro další médium. Sprej jsme jednoduše nastříkly ve větší vrstvě na papír a půlku jablka do něj položily. Jablko díky tomu barvu pěkně nasáklo a pak už jsme jen vesele tiskaly. Oproti akrylkám to šlo opravdu rychle, bez použití štětce, nevýhoda je ale to, že je to celkem hodně cítit.

We used these sprays for printing, too. We tidied the acrylic colours away and prepared some space for next medium. We simply sprayed a paper with more coating of paint and put half an apple on it. The apple soaked up the paint and then we just cheerfully made stamps. Compared to the acrylic colours, it went really fast, without using a paintbrush. The only disadvantage was the strong smell.

Spreje také rychle zasychají, proto jsme téměř okamžitě nanášely další vrstvu barev. Přes zelenou růžovou, zlatou.. to vypadalo ohromně efektně.

Sprays were quickly drying up, so we could almost immediately apply another coating of paints. Pink over green, golden… it was hugely effective

Co nás ale ohromně překvapilo, byl zlatý sprej. Na černém papíru vypadá potisk jablka se zlatou naprosto luxusně a originálně. Myslím, že máme tedy vybráno, co použijeme na letošní vánoční PFka :). A nebojte, až se naučíme pořádně sprejovat, ukážeme vám, jak na to :).

What surprised us the most was the golden spray. The golden print of apple looks totally luxuriously and originally on black paper. So I guess we have chosen what to use for this year’s Christmas Cards :). And don’t worry, as soon as we learn to spray properly, we show you how to do it :).