Theodora má narozeniny! / Theodora has a birthday!


Dnešek je speciální den. Bára, která má vlasy jako ovečka, do toho dvě jména, peče nejlepší koláče a je to moje nejlepší kamarádka, slaví dneska narozeniny. Sedmnáctý. Povím vám dneska příběh. Příběh o tom, jak jsme se my dvě daly dohromady, jak spolu točíme videa, kuchtíme v kuchyni a přitom děláme největší bordel, jezdíme na jógu a přitom jsme někdy neskutečně líné, chodíme spát ve čtyři ráno a vstáváme po obědě…

Today is a special day. Bara, who has hair like a sheep and two names, who bakes the best pies and is my best friend, celebrates her birthday today. She’s seventeen. I’m going to tell you a story. The story of us, how we went in with each other, how we shoot videos together, cook in the kitchen and are messing about, how we go to yoga and at the same time we are so lazy, go to bed at four in the morning and get up after lunch..

Bára je jedna z nejmilejších a nejhodnějších lidí, co znám. Chodili jsme spolu na základku, sem tam jsme prohodily pár slov, ale teprve naše pěvecká kariéra ve sboru nás dvě stmelila. To byl start. Jezdily jsme spolu na výlety, usínaly v autobuse, hledaly obchody s makronkami a kupovali speciální čokolády ve Francii. Nic moc se od té doby nezměnilo. Lítáme po obchodech, kde hledáme stejné oblečení, natáčíme videa, pečeme, tvoříme a smějeme se. Plánujeme svoji společnou cukrárnu, kde Bára bude péct nezdravé koláčky a já ty extra zdravé, které nebude nikdo chtít jíst.

Bara is one of the nicest and kindest people I know. We used to attend the same primary school, from time to time we had a short chat together, but only our singing career in a choir welded us together. That was the beginning. We started to go for trips together, were falling asleep on a bus, used to look for shops with macarons and buy special chocolates in France. Nearly nothing has changed since then. We are running around the shops where we look for the same clothes, we shoot videos, bake, create and laugh. We make plans for our own sweet shop where Bara will be baking the unhealthy cakes and pies, while I’ll be doing the extra healthy which nobody will want to eat.

Normální lidi si obvykle přejí k narozeninám psa, mobil nebo oblečení. Bára ne. Musela mít druhé jméno. Při těch předminulých narozeninách se oficiálně nechala přejmenovat na Báru Thedorou. Vždycky musí mít něco extra. Jejím typickým znakem jsou ale její vlasy. Kudrnaté, jako ovečka. Už pětkrát se nám stalo, že jsme při nakupování od lidí i prodavaček slýchali, jak jsou dokonalé. Moje prý ne. No nevadí.

Kind of normal people usually wish a dog, mobile phone or some clothes for their birthday. Not Bara. She had to have the second name. The birthday before last she got officially renamed herself to Bara Theodora. She always must have something extra. But her characteristic feature is the hair. Curly hair like a sheep. It has already happened many times during shopping that people and shop assistants were telling us the hair was perfect. Not mine. Well, never mind.

Máte-li nejlepšího přítele, víte o čem mluvím. Nejlepší kamarádi nejsou na měsíc, ani na půl roku. Ty opravdový jsou na celý život. A tak, moje milá Báro. Přeju ti k dnešním 17 jen to nejkrásnější. Konečně jsi mě dohnala. Pamatuj, že tu vždycky budu. Že nás od sebe každý den dělí jen 300m od mého k tvému baráku. Že kdykoliv budeš chtít, přijď na čaj, že kdykoliv budeš mít náladu, půjdu s tebou na ty tvé vysněné kolečkové brusle, s tím že já pojedu na koloběžce. Kdykoliv budeš chtít, se vším ti pomůžu. Od toho tu jsem.

If you have a best friend, you know then what I’m talking about. The best friends aren’t here for one month, not even for half a year. The true ones are here for the whole life. So, my dear Bara. I wish you only the most beautiful and the best for your today’s seventeenth birthday. You have finally caught up with me. Remember that I will always be here, that there are only 300 metres between our houses, that anytime you want, you can come for a cup of tea, that whenever you feel like going for roller skating, I’ll go with you and ride a scooter. Any time you need, I can help you with everything. That’s why I’m here.

Všechno nejlepší!

Happy Birthday!