První den na Prague Design Weeku / The first day on the Prague Design Week


Venku je přenádherné jaro, teplo, stromy kvetou a lidi si užívají venku. Moje role je tento týden ale jiná (ačkoliv bych se ráda na deku v parku natáhla). Dneska totiž začal letošní Prague Design Week v Tančícím domě, kde letos vystavuje i Lucy :). Už o tom ale jistě víte…

Today is one of the days with amazing spring atmosphere, warm day, trees are in blossom and people are enjoying time outside. My role is different for this time (even I would like to spend time on park laying on a blanket. The thing is that today have started the Prague Design Week in the Dancing House, where is one of the exhibitors Lucy too :). But you may have to know about it....

Abychom si řekli pravdu, připravit se na takovou výstavu, je neskutečná makačka a nekončící práce. Od počátečních návrhů na exhibici, po přípravu produktů a nástrojů, výrobu šperků, grafiku a tisk letáčků, vizitek… pak přijede na místo a zjistíte, že je vše jinak a je to klasiky těžkej punk, kdy nevíte co dříve a nic nevychází podle plánu, organizátoři pobíhají zběšeně od stánku ke stánku a neví co řešit dřív (často radši nic neřeší) :D. To je klasika se kterou se musíte smířit. Po celé té práci před výstavou a samotnou instalací exhibice přichází další důležitý a nejvíce vyčerpávající fáze. Po celou dobu výstavy být přítomný návštěvníkům, kolemjdoucím a všem nadšeným lidem, co procházejí okolo vás a chtějí vědět víc. Jeden den se to dá zvládnout, ale už teď vím, že v neděli z toho budu extrémně vyčerpaná.

The true is, that prepare for some kind of exhibitions like this one, is really difficult and never ending work. From first drafts, sketches, to preparations of our products, tools, making of jewelry, graphic leaflets, business cards… then you will arrive at the place and get to know that all things are different and changed and you have to remake the whole installation. Organizers try to answer all questions and they run around whole building (really often they are don’t try to resolve anything) :D. That’s classical situation and you have to be reconciled with it. After finishing your installation there is another important and really exhausting phase. Be present on your installation for people and passer-by and all fascinated people, who want to know more from you. One day is ok and you are able to be there, but after a whole week I will be pretty worn out.

Nicméně, je to moc fajn, představovat vlastní produkty, šperky, vidět ty rozzářené oči některých lidí, kteří si vyslechnou váš příběh a nejraději by na místě zatleskali (ti další poděkují a jdou se zmrzlinou dál). Je to krásná zpětná vazba a hlavně jsem šťastná, že na tak velké výstavě, která už má nějaké jméno, mohu prezentovat polymerové hmoty a předvést je v lepším světle (ano, většina si stále myslí, že se z Fima vyrábějí dětské postavičky).

However, it’s really nice to show your own products, jewels, see twinkle eyes of some people, who listen to your story and they would like to applaud you (next people just say thanks and go to next part of the exhibition with an ice cream in their hands). It’s amazing to hear some feedback for your work and I am really happy to be a part of the Prague Design Week, which is an exhibition that means something and people know about it in our country a lot. I am happy to exhibit polymer clay in a better light (yes, most of the people are still thinking that the polymer clay is a modeling clay for kids craft).

Moje kolekce prstýnků / My collection of rings

S Nikol z blogu Stylish White Rabbit / WIth Nikol from Stylish White Rabbit

Držte mi palce, ať to tu po celý týden zvládnu, už 7 hodin stojím na nohou a povídám si s lidma, potají tu jím mrkvový dort a domlouvám nové spolupráce. A o tom to je :). Pokud budete mít cestu do Prahy, stavte se do Tančícího domu na pokec, jsem tu až do neděle.

Mějte krásný týden

Lucy

keep your fingers crossed for me beeing there the whole week, now when I am writing this article, I am already on my feet for seven hours in the one place, talking with people and thinking about new cooperations and yes, I am eating there secretly my carrot cake. But this is all about :). If you will be in Prague, come to say hi to me to the Dancing House, I am here to the Sunday.

Have a nice week,

Lucy