Jedno květinové focení v Praze / One flowery photoshooting in Prague


Je někdy po osmé večer a já se vracím domů z atelieru. Strávili jsme tu celý víkend a vypadá to tu konečně zase úplně pohádkově. Nejkrásnější a nejpříjemnější místo na tvoření uprostřed kreativního místa Depo 2015 u nás v Plzni, kde se každý den schází desítky tvůrců a nadšenců. Právě tady stojí i náš LC Atelier, kam vás v týdnu ještě vezmu prostřednictvím nového článku. Musím vám ukázat všechny novinky, co tu máme :).

A tak usedám k notebooku a dopisuji jeden jarní článek s fotkami ze zákulisí prvního jarního focení.

It's about eight o'clock and I am already going home from my atelier. We spent there the whole weekend and now it's already looking pretty nice here, like from a fairy tale. I must say that it's one of the most amazing and pleasing places for craft, located in the middle of the Depo 2015 here in Pilsen where a lot of creative and enthusiastic people meet every single day. Righ here our LC Atelier is standing and next week I will show you more thanks to another blog post. We have so many news here :).

So I am already sitting on my table with a notebook and finishing this blog post for you full of photos from the first spring photo shooting.

Po celý týden, co jsem vystavovala na Prague Design Weeku, jsem přespávala u Nikol, s kterou jsme jednou brzy ráno (už v osm!) také vyrazily fotit do květinových částí Prahy. Nutně jsme totiž potřebovaly zachytit i toto roční období do knížky, která by se mohla narodit snad ještě letos. Zatímco já v Tančícím domě povídala o polymeru a svém příběhu dalším lidem, Nikol hledala to pravé místo, kde je dostatek třešní a rozkvetlých stromů a málo silnic a aut. A tak se můžete pokochat pár fotkami ze zákulisí, které vám i trošku napoví, kam teď aktuálně kniha směřuje.

But today I have for you photos from behind the scenes of our very fist spring photo shooting. As you may have already known I was a part of the Prague Design Week and I was sleeping at my dear photograph Nikola Bruncova's cute flat. One day we went to one amazing flowery place, we just needed to catch this beautiful period of the year in our upcoming book. While I was talking with people about my story and polymer clay in the Dancing House in Prague, Nikol was searching for the right place where will be enough of cherries and blooming trees and not so many roadways and cars. And so now you can have a look at these photos which can indicate you again a little bit from our book which might be out at the end of this year, I hope.

Čeká nás ještě velký kus cesty, ale je to úžasné dobrodružství! Motivuje mě každá nová fotka, článek, nebo projekt, který do knihy připravujeme a tak nějak doufám (jisto jistě věřím!), že z ní budete koncem roku nadšeni i vy.

Krásné jaro přeje Lucy

We still have a long way before us, but I have to say that it's an amazing adventure! I am motivated by every single photo, new article or project we prepare for the book and I hope (no I believe!) that you will be very enthused with it at the end of this year as we are right now.

I wish you a beautiful spring Lucy