Na návštěvě v LC Atelieru / Visit in the LC Atelier


Když jsme koncem minulého roku přišli s nápadem, že dáme dohromady první polymerový atelier pro clayery v České Republice, znělo to jako pohádka. O pár měsíců později tu náš sen skutečně tvoříme.

Máme ten nejkrásnější polymerový Atelier, kde společně pracujeme, točíme videa, představujeme polymery dalším lidem a dětem a máme tak možnost vytvářet novou komunitu nadšených tvůrců, kteří si Atelier a polymer zamilovali, stejně jako my.

Dneska vás vezmu s sebou na prohlídku. Máme tu totiž zrovna uklizeno a tvůrčí nepořádek byl na chvilku proměněn zpátky do fotogenického režimu :). Bude se vám tu líbit.

At the end of the last year, we came with an idea to create the first polymer clay studio in the Czech Republic. It was like a fairy tale. And after few months this dream really came true.

We have the most beautiful polymer clay Atelier, where we create together, shooting videos, present polymer clay to other people and kids and it's just a great opportunity to create a new community of craft people who have fallen in love with the Atelier and polymer clay, as we did.

Today I am going to take you for a visit. Right now we have the Atelier pretty clean and the typical creative mess was changed to the photographic mode :). You will like it here.

LC Atelier sídlí v Depu 2015 v Plzni, což je bývalá autobusová hala, kde se aktuálně schází desítky kreativních lidí z různých oblastí. Konají se tu výstavy, akce, koncerty, přehlídky… a je to naprosto ideální místo i pro naše projekty. Však už víte, že se tu v létě bude konat také Polymer Week 2017.

Atelier, umístěný v industriálních prostorech hned vedle kavárny, má vstupní část prosklenou, takže je na všechny při tvoření krásně vidět a kolemjdoucí se tak mohou kochat i na dálku. Přes den sem svítí dostatek sluníčka a nad Atelierem je terasa, kde pak můžete vidět celé Depo ze shora. Ráj na zemi :).

The LC Atelier is located in Depo 2015 in Pilsen. It's old ex-bus hall and in this time tens of creative people from different branches meet and create here together. Every week a lot of exhibitions, concerts, shows... take a place here and it's an ideal place for our projects too. You already know that in summer we organize the Polymer Week 2017 here.

The Atelier is situated in this amazing industrial space next to the Café. I like that the entrance is a part of the glass fronted side, so everyone who comes around can see all people who are working inside. During the day the sun is shining here enought and upstairs we have a great terrace where you can see the whole Depo from above. Heaven on earth :).

Je ale poněkud náročné, udržovat to tu v chodu a pořád tady uklízet :). Jezdím sem po škole, o víkendech, kdykoliv mám chvilku času a společně se tu s LC Tools scházíme, přemýšlíme nad novými projekty a máme rádi návštěvy! Tento týden až ze Švýcarska, kdy jedna milá paní měla cestu kolem a skočila si pro svůj nový Czextruder a vykrajovátka.

Je to krásné místo na setkání, společný čaj a také na pokec s novináři, kteří sem čas od času také zavítají. V červnu se sem vypraví první dvě třídy ze základních škol a prvňáčci tak budou mít příležitost objevovat kouzla polymeru. Však i já jsem začala v 11 letech a dodnes mě polymer nepustil.

But it is pretty hard to keep it active and cleaned up :). So after school, on the weekend or when I have a free time I am going here and with others from LC Tools we create here together, thinking about new projects and of course we love visits! This week one lady came from Switzerland just because she had a way around and wanted to buy a new Czextruder and some cutters.

The Atelier is really nice place for meetings, an afternoon tea or a talk with journalists, which come time after time. In June we will host first two classes from primary school and these children will have a chance to bring all magics with the polymer clay to light. Yeah, I fell in love with the clay when I was 11 year old and still I am.

A co vůbec najdete uvnitř?

Od polymerových nástrojů a pomůcek (strojky, dlaždičky, nespočet válečků, řezáků, textur, šablon, vykrajovátek…) až po kreativní materiál jako jsou stuhy, látky, korálky, komponenty, papíry, nástroje na scrapbooking,... Úplně upřímně, je tady všechno :). Při tvoření můžete pročítat zajímavé knížky a upíjet u toho čaj nebo kafe.

And what is inside of our Atelier?

From polymer clay tools and requisits (machines, pads, lot of rollers, blades, textures, templates, cutters..) up to creative materials like ribbons, fabrics, beads, findings, components, papers, tools for scrapbooking... To be honest, we have completely all here :). During your creations you can read interesting books for some inspiration and drink a cup of tea or coffee.

Teď už ale přichází ta nejtěžší část. Vybudovat tady tu správnou komunitu lidí, která pak pospolu bude nadšeně tvořit a užívat si inspirativní atmosféry. A tak se těšíme i na vás! Dejte nám vědět a přijeďte kdykoliv na návštěvu. Chodit k nám můžete také pravidelně tvořit a využívat všech výhod Atelieru. Pošlete nám fotky výrobků, které tvoříte a rádi vám pomůžeme s organizací kurzu, který tu můžete učit. Nebojte se a ozvěte se nám, protože to bude stát za to!

A až budete mít cestu do Plzně, přijďte nás pozdravit!

Lucy

But now its time for the hardest part. Create a right community of people, who would like to create and play with the clay in the Atelier and enjoy the time with others amazing creators together with inspirational atmosphere. So we are looking as well for you! Let us know and come to visit us anytime. You can became a member and take all advantages. Send us photo of what you make and we can help you with organizations of your workshops you can teach here. Don't be afraid and let us know about you, because it will worth it!

And if you will be on the way to Pilsen, come to visit us!

Lucy