Papírový zázrak / A paper miracle


Odjakživa jsem zamilovaná do papíru. A taky do polymeru, to víte. Co se ale stane, když se skloubí tyhle dvě lásky dohromady? Možná v budoucnu moje připravovaná knížka, nebo také malý zázrak, který na svět přijde čtyřikrát do roka.

I am in love with paper from everlasting. And also with polymer clay, but you know it. What will happen, if these my two big loves will be put together? Maybe in future, my upcoming book will be finished, or this one small miracle, which will be out four times per year.

Polymer Week Magazine

S nápady ohledně vlastního časopisu jsem za taťkou chodila celá léta, ale pořád tomu něco bránilo. Teprve Polymer Week 2017 se ukázal jako skvělá příležitost, pustit se do toho. Což jsme si rozmysleli asi dva měsíce před akcí. Nechápu, jak jsme to stihli. Nespočet dní, kdy jsme pracovali do brzkých ranních hodin, upravovali fotky, texty, překlady, zajišťovali tisk... zdálo se to jako nekonečná práce, netušili jsme ani, jak to ve výsledku bude vypadat, ale když k nám pak z tiskárny dorazily krabice s tisícovkou kusů časopisu, spadla nám brada.

Křídový papír, pevná lesklá obálka, nespočet barevných fotek, kvalitní obsah, úžasné návody a články od inspirativních clayerů... to vše Polymer Week Magazine má. A já jsem pyšná, že jsme se do toho pustili. Co vám budu povídat, musíte ho mít :).

I had a lot of ideas about the magazine before, and also I was talking about it to my dad for a few years, that we should start to run our own, but probably it was not the right time. Only before the Polymer Week 2017, it seemed to be the right opportunity to make it happen. And we decided to do it about two months before the event. I have no idea how we were able to put it together in a such a short time. Countless days where we were working until early mornings, preparing photos, paragraphs of text, managing the printing, translation... it seemed to be an endless work and we didn't know how it will look at the end, but when boxes from the print company arrived at our office, we were astonished.

Glossy paper, hard cover, plenty of colorful photos, a high-quality content, amazing tutorials and articles by inspirational clayers... all of these things you can find in the Polymer Week Magazine. And I am proud, that we decided to produce it. I can say you only, that you have to buy your own :).

Už je vás skoro 400, kteří jeden výtisk doma máte. Máme z toho obrovskou radost, protože už s prvním číslem jsme zjistili, že to není žádná sranda po organizační, ani po finanční stránce. Děkujeme proto každému z vás, kdo se do Polymer Week Magazínu zamilovali, stejně jako my. K dostání je už také i elektronická verze, protože si lidé z celého světa stěžují na poštovné, tak co máme dělat :). Ještě nevíme, jak dlouho budeme tisknout českou verzi a po kolika kusech, anglická je bohužel žádanější.

There is more than 400 of you, who already own one issue. And we are really happy about it, because already with the first issue we know how difficult is to produce the magazine and manage the organization and also financial part of it. Thank you to each of you, who fell in love with the Polymer Week Magazine as we did. There is also available an electronic version because you are still writing us from different parts of the Earth, that you are not satisfied with a postage. So what we can do more :).

U nás v "redakci" se již o sto šest pracuje na dalším čísle, které bude naprostá bomba! Moc mě baví objevovat nové tvůrčí tváře a dávat jim v časopise prostor, ukázat co v nich je. A tak se můžete těšit na další desítku návodů od autorů z celého světa, rozhovory a články, tentokrát vše zaostřeno na barvy.

Jdu se proto ponořit do další noční nekončící práce a 23. října oficiálně vyjde další papírový zázrak - druhé číslo časopisu Polymer Week Magazine. Tak ho nepromeškejte :).

Dobrou noc

Lucy

In our "editorial staff" we are already working on the second issue, which will be just incredible! I really like to look for new talents and creative clayers and give them some space for showing us, what they are able to do. So you can again look forward to more than ten tutorials by artists from all around the world, interviews, articles... for this time will be everything focused on colors.

I am going to do some late night work and in 23rd of October, there will be officially a next paper miracle - the second issue of the Polymer Week Magazine. Don't miss it :).

Good night

Lucy