Minutový řečník / A Minute speaker


Je zrovna první den v týdnu a já frčím do Prahy. Moc se mi nechce. V tomhle největším městě nejsem schopná výletovat bez mapy v telefonu, kontroluji každou stanici metra a po dlouhé době jsem někde úplně sama. To ale znamená, že se můžu procházet kdekoliv chci, nakukovat do obchůdků, které v Plzni nemáme a potkat spousty nových lidí, kteří jsou inspirací sami o sobě.

Dostala jsem milé pozvání na akci Minutový řečník, která by ze mě na konci měla udělat řečníka, který si bude uvědomovat všechny nedostatky ve svém projevu a bude na nich pilně makat, aby samotný projev byl o pár stupňů výše. A protože mě na podzim čeká několik přednášek, kde budu řečnit a vyprávět o vlastním příběhu, s radostí pozvání přijímám.

It's a first day of the week and I am on the trip to Prague, the capital of the Czech Republic. The city, where I am not able to be without a map on my phone. I am checking every station of the metro if I am on the right way and after some time I am somewhere totally alone. But it means, that I can go anywhere I would like to, I can visit every cute shop I meet and also a lot of new people, who are an inspiration to me.

I got a nice invitation to one Czech event called A Minute speaker, which might help me to be a better speaker, who will realize all lacks of own speech and also will be able to improve them, just to make the speech much better. And because I will be a part of some conference during autumn, where I will talk about my story, I am happy to accept the invitation.

Mám ještě pár hodin čas, procházím se Prahou a mířím si to rovnou do Angelata, kde mají tu nejlepší zmrzlinu, kterou byste měli ochutnat, protože pak už si nanuka ze supermarketu nedáte :). Chvilku před začátkem akce již jedu výtahem v nádherných prostorách, kde sídlí spousty firem, až konečně na konci chodby najdu malinkou zasedací místnost, kde už čeká spousty lidí.

Znáte to. Ehm, prostě, vlastně, jakoby, a tak...

Přesně o tom workshop Minutový řečník je. Zbaví vás parazitních slov, upozorní na chyby ve vašem výkladu a nasměruje vás správným směrem, také díky okamžité zpětné vazbě spoluúčastníků, kteří jsou v tom s vámi. Postoj, výraz, energie, tón, držení rukou, výslovnost... a samotná slova. Tolik věcí má na vaší řeč vliv.

I have a lot of time before it will all start, so I am walking in Prague and the first stop is my lovely Angelato, an amazing gelato where you can buy the most amazing ice cream. Believe me, if you will taste it, you will never buy any next ice cream from supermarket :). I still have a few minutes before the event, taking the elevator to the floor, where the workshop will be happening. A nice building where are located a lot of companies and at the end of the floor is also one small room, where are a few people already waiting.

You know these words. Simply, hm, let's say, actually...

The workshop is going to help me to stop using these words, that are saying anything in your speech and are only some kind of filling between words that are important. Thanks to a really immediate feedback from other attendees I am getting to know all mistakes in my speech. All things like a posture, energy, holding of your hands, pronunciation... and all words have an influence on your way of speaking.

Vzájemně si píšeme poznámky na malé papírky, které nám řečníkům pomáhají připomenout, co je potřeba zlepšit. Po prvním nervózním cvičení, kdy se všichni představili, už přichází na řadu spousta srandy, smíchu a také upřímných rad, které jsou tím nejcennějším pokladem, který si z workshopu můžete odnést. Protože kamarádi tě na chyby neupozorní.

A tak z celého srdce děkuji Petrovi za pozvání a také celé prima partě. Je krásné poznat nové lidi, kteří pracují na vlastních snech a projektech. Jedinou negativní věc, kterou mi workshop dal je to, že aktuálně slyším všechna parazitní slova v mé řeči a i u lidí okolo. A to mě nepřestává hnát kupředu, protože to, jak vystupujeme, o nás říká víc věcí, než si myslíme a já na tom hodlám pracovat!

Lucy

During the workshop, we are writing small notes, which are helping us to remind what is necessary to improve. After the first nervous exercising when we were introducing to each other, it's time for a lot of fun, smiles and also for an honest advice, which are the most precious things you can get. Because your friends will not bring to the fore the mistakes you do.

So I would like to say a huge thank you from the bottom of my heart to Peter, who invited me to this event and also to all amazing people I had a chance to meet. They are working on their own dreams and projects and inspire me a lot. But there is also one negative thing about the event. In this time I am like allergic to all words which should not be in our speeches, which still actuate the desire to think about what I am saying. Our behavior reveals more things that we think. And I am willing to work on it.

Lucy