Focení s dýmovnicemi / Smoke bombs photoshooting


Ačkoliv se to nezdá, na mé připravované knížce se pracuje neustále. I když to není vidět. Pár fotek ze zákulisí dám občas na Instagram, ale i přes všechno úsilí budeme muset vydání odložit. Není to se školou jen tak, zvláště pak, když knížku píšete v osmnácti a vaše názory se mění každou chvíli. A protože jsem ženská, je to v podstatě ze dne na den :D. Jak mám pak dát dohromady něco, co bude v knize ukotvené navždy?

Dnes mám pro vás pár fotek ze zákulisí jednoho letního focení, kdy jsme s Nikol používaly dýmovnice k vytvoření nádherných efektů, které na fotkách nejvíce vyniknou se sluníčkem. A na takovou akci už je potřeba pořádný tým! Ve čtyřech lidech to byla doopravdy zábava, děkuju vám za úžasnou pomoc! I tak jsem s dýmovnicemi ale fotila poprvé a naposled, hrozně se jich bojím :D.

Nemůžu se dočkat, až vám budu moci o knížce povědět více, zároveň se taky nemůžu dočkat toho, až na ni budu mít více času a ve škole mě nebudou strašit s maturitou. I tak to ale vypadá, že místo učení dostane přednost psaní. Podzimní nálada, Lucy zachumlaná v peřinách, texty, do kterých ukotvuji mé příběhy a dlouhé noční večery plné tvoření...

Krásné poslední letní dny! Já už mám podzim!

Lucy

Although it doesn't seem, we work on my upcoming book very often, even you can't see it. Sometimes I share some photos on my Instagram account, but with all my effort it looks like we will have to postpone a publishing of the book to the next year. It's not that easy to write a book when you are eighteen years old and your opinions are changing every time. And cause I am a woman, I am changing them everyday :D. So how can I put together something, where my minds will be written in it forever?

Today I have for you some photos from behind the scenes of our summer photo shooting, we did with Nikola Bruncova some time ago using a smoke bombs. They can make on your photos an incredible effect together with a sun. And for this big photo shooting, we needed a big team. Thank you all for making this happen, it was fun with four people together. But I have to say, that this was my first and last time of using these bombs, I am afraid of them :D.

I can't wait until the time I will tell you more about the book. But also I am looking forward to the time when my school teachers will not tell me during classes about our upcoming exams I have to pass. But it looks like that my autumn will be about writing new articles for the book, while I will be wrapped in my cosy blanket instead of learning for exams. And also my long night claying time!

Have nice last days of summer! I am already having an autumn!

Lucy