Máme nový LC Disk! / We have a new LC Disk!


Je brzké ráno v atelieru, kde se již pilně pracuje a s Honzou (náš dvorní šikovný kameraman a také můj spolužák) společně plánujeme nová videa, která vám již brzy na Youtube představíme. V tom přijíždí taťka, který v ruce nese tři zbrusu nové LC Disky č.14, které jsme s týmem v LC Tools nedávno navrhli. Konečně je můžeme vidět na vlastní oči. Je neskutečné, že jsme dali dohromady již něco přes stovku tvarů, díky kterým s Czextruderem můžete tvořit nekonečné množství vzorů z polymerové hmoty. A tento nejnovější disk v sobě další desítky možností skrývá. Přijdete na ně?

A tak to vypadá, že dnešní den bude celý o tvoření s Czextruderem! Honza připravuje kameru, já točím kličkou a propracovávám hmotu a celý den pro vás točíme jednotlivé postupy, jak tento nejnovější disk použít. Je úžasný! A ještě ke všemu citronový!

It's an early morning and I and John are already working in LC Atelier. John is a part of our team, such a master of video shooting, so we are planning some new ideas and videos we would like to introduce you on my Youtube channel in the future. In that moment my daddy is arriving and in his hands, I can see a three very first LC Disks number 14 we designed with LC Tools team some time ago. It's incredible to see it with one's own eyes. I can't believe that we already have designed more than one hundred shapes for disks you can use with a Czextruder and create thousands of patterns, which have endless possibilities of combinations. And this latest LC Dics 14 reveals a lot of next possibilities too. Will you find them?

And in that time it looks like we will spend the whole day of claying with the Czextruder! John is preparing a camera, I am conditioning the clay and for the rest of the day, we shoot the video about using the brand new disks. It is incredible! And also in a color of citron!

Máme v Depu 2015 příjemné zázemí, má to ale své mouchy a v celém Atelieru je takový svinčík... že jsme si i stůl vynesli ven. Možná už víte, že se za chvíli stěhujeme do nových, obrovitánských prostor, kde se bude také v listopadu konat první Polymer Weekend. Čeká nás spousty práce, zařizování a zvelebování vlastních prostor, nové projekty a spolupráce, ale bude to stát za to.

V Czextruderu protlačuji válečky hmot, skládám první vzor a kochám se, kolik možností skladů opět jediný vzor má. Moc ráda bych někdy připravila velký extruderový e-book s inspirací na dané vzory, ale znáte mě. Budu ráda, když příští rok zvládnu dodělat knížku. :). Kouknout se ale můžete na tento dokument se všemi nápady na vzory, který pro vás připravila naše grafička Péťa, abyste měli tvoření jednodušší a vše si dovedli lépe představit. Stáhnout si také můžete samotné omalovánky, kde si můžete jednotlivé vzory vybarvovat a naplánovat si tak výslednou kombinaci barev celého vzoru.

In the Depo 2015, where is located my Atelier, we have a really nice base, but also there are some things that are not so nice, plus my Atelier right now is a huge mess... so we had a clever idea to move a table in front of it. Maybe you already know, that in a few weeks we are moving from this place to our brand new place, which will be just huge! Also, there will be in November a Polymer Weekend event so we will have a lot of things to do, but it will bring us new possibilities and new projects we can manage and organize there. It will worth it, I am sure!

I am just preparing some colors of the clay for the Czextruder, then it's time for putting together the whole cane and I am again amazed how many patterns you are able to create with the same shapes of the dics. It would be nice to write a big e-book about Czextruder possibilities, but you know me, I will be happy if I will finish my book next year :). But in this time you can have a look this document made by our pretty skillful graphic designer Petra. Thanks to it you will immediately know which shapes you can combine and then it should be easier for you to create. Also, you can dowloand a coloring book which you might use for planning the color combination of your pattern you are going to make.

Zítra nás ještě čeká dotočení dalších vzorů, aby bylo video kompletní a pak hodiny a hodiny střihu... ale doufejme, že již tento týden si budete moci video shlédnout. Bude to stát za to. Nový LC Disk je již teď dostupný u nás v LC Store,, snad jich pro vás budeme mít dostatek :).

Mějte krásné tvořivé večery!

Lucy

Tommorow we will finish the video, I am looking forward to trying next shapes from the dics and then we have to edit it, which means hours of work... but I am sure it will worth it. Propably this week you will have a chance to see it too. The brand new LC Disk is already available in our LC Store, so I hope we will have enought of them for you :).

Have nice creative evenings!

Lucy