Manolo Blahnik Prague exhibition


Procházíme se zrovna s celou rodinou v Praze a namířeno máme do muzea Kampa, kde jeden světový návrhář bot nedávno uvedl vlastní výstavu své tvorby.

Jeho tatínek byl Čech, maminka Španělka. Jeho boty nosí miliony žen po celém světě. Oblíbila si je Diana, Madonna, či hrdinky filmu Sex ve městě. Manolo Blahník.

Překvapivě, u nás se o jeho výstavě mluvilo dlouho předtím, než jsme se na ni vydali. I táta se na ní těšil! :) Vymýšlíme spousty nových projektů a designové boty jsou naší velikou inspirací. Kupujeme lístky, procházíme vstupem do místností a uprostřed té první stojí veliká skleněná vitrína s první desítkou bot. Tohle bude na dlouho.

We are just walking with my family in the center of Prague and we are heading for Kampa Museum in Prague, where one world designer launcher an exhibition of his work.

His father was from Czech, a mum from Spain. A million women all around the world wear his shoes. One of his fans was also Diana, Madonna, or actors from Sex in the city movie. Manolo Blahnik.

Surprisingly, our family was talking about this exhibition sometime before we decided to go there. Also, my dad was excited about it! :) We work on some new projects and well-designed shoes are a huge inspiration for us. We are buying tickets, walking to the rooms and in the center of the first one, there is a huge glass box with ten pairs of high heels shoes. It's gonna be a long visit.

K vidění jsou tu boty ze starších kolekcí od roku 1970 až po ty nejnovější kousky. Krásně se na nich prolínají jednotlivé styly Manolovy tvorby a inspirace z různých zdrojů. A já jsem v ráji. Smí se tu fotit, což je úžasný, protože je tu tolik inspirace! Vzory, druhy materiálů, kombinace, pravé korály, drahé kameny...

There are to be seen shoes from the older collection from the 1970 year to latest pairs. It's really interesting to see all of the different styles of Manolo's work and also his inspiration from different sources. And I am in the heaven. I am happy that I can take here some photos because there is a huge amount of inspiration! Patterns, kinds of materials, combinations, corrals, expensive crystals...

Manolo Blahník je známý hlavně svým ikonicky tenkým podpatkem, zdobení bot a materiály jsou tu ale neuvěřitelně různorodé. Je krásné se na výstavě designových kousků inspirovat a vzít si něco do vlastní tvorby. Alespoň tak se nad tím snažím přemýšlet. Ale v tu chvíli, kdy si procházím jednotlivé místnosti s dalšími a dalšími botami, už jsem úplně přeinspirovaná. Nahlížím přes okno na Vltavu a když se otočím...

Manolo Blahnik is well-know for his iconic thin heel, but all of his decorations of shoes and different materials are incredibly varied. It's wonderful to be inspired by some kind of design exhibition like this one and bring some ideas to your own work. At least I try to think about it like this, but in the moment, when I am walking in all of these rooms with next and next high heels, I feel giddy from the inspiration here. I am looking through the window at this view with a Vltava river and when I turn around...

... spatřím doprovodné skicy, které ilustrují prvotní nápady a zachycují nejen Manolovo myšlenku, ale také jeho typický španělský styl.

... I see all of these sketches, which illustrate the first ideas and Manolo's thoughts in his typical spanish style of sketching and drawing.

Třásně, korálky, úchvatné bambulky,... je tu všechno. Desítky odlišných materiálů a střihů, které tvoří v podstatě pořád stejnou botu o velikosti 37. Jiné vystavené velikosti tu nejsou. A pak že už se nedá vymyslet nic nového :).

Fringes, beads, cute bobbles... everything is here. Plenty different materials and cuts, which constitute still the same heel in the size of number 37. There are not any different sizes. And now say that you are not able to create something new :).

Pokud budete mít čas (spousty času, ať nepospícháte), doražte do Kampy na slušnou dávku inspirace a také motivace, kterou vám zprostředkují doprovodná videa a texty s příběhy.

Boty navržené ve spolupráci s Rihannou, příběh o tom, jak se Manolo potkal se šéfredaktorkou americké Vogue, která jej nasměrovala tím správným směrem, náhled do jeho dílny a ukázky celého procesu tvorby jednotlivých bot, a nebo jak Manolo, který má kořeny v Česku, tvořil botky pro samotnou Dianu. To všechno tu je.

Děkuju, stálo to za to!

Lucy

If you will have some time (a lot of time, so you can not be hurry), visit a museum Kampa in Prague and take a huge dose of inspiration and also a motivation, which all of the backing videos and text full of stories will bring to you.

Shoes designed in cooperation with Rihanna, the story about how Manolo met the fashion editor of American Vogue and she told him to be a full time shoe designer, a look at his atelier and demonstration of the whole process of designing the high heels shoe, or how Manolo, who is a half from Czech, created a shoes for Diana. Everything is here.

Thank you! It is worth seeing.

Lucy