Polymer Weekend Autumn


Po těch nejkrásnějších zážitcích na Polymer Weeku, kdy se do Plzně sjelo přes sto lidí takřka z celého světa, kdy jsme pospolu celý týden tvořili a užívali si kreativní atmosféru, kdy jsme vybrali 21 tisíc korun na dětský domov Ledce a já měla slzy v očích, že to celé dává smysl... jsme se pustili do příprav na další, tentokrát skromnější akci s názvem Polymer Weekend, kde si celou parádu 17. - 19. listopadu zopakujeme!

After the most beautiful experiences thanks to Polymer Week, where we hosted more than one hundred people from the whole world, where we were claying together and enjoying the creative atmosphere, where we donated more than eight hundred euros to children house Ledce and I had teardrops in my eyes and I knew it all give us a huge sense.... we prepare another event, for this time a little bit smaller, called Polymer Weekend. From 17th to 19th of November we will have a chance to enjoy these experiences again together with you!

Mám obrovskou radost, že v České Republice poprvé přivítáme Céline Charuau z Francie, která vyniká minimalistickým a designovým pojetím vlastní tvorby. Dokazuje, že polymerová hmota nemusí vypadat jako plast, hraje si s kompozicí a hlavně s prostorem.

O tom také bude její projekt, kde načerpáte spousty znalostí a inspirace, jak dosáhnout čistoty výrobků, skládat prostorové objekty a osvojíte si kombinaci polymeru a dalších kovů.

I am incredibly happy that we will host Céline Charuau in the Czech Republic for the first time. She has an amazing minimalistic and design style of her clay work and it's nice that she presents the clay in a different view. Her work doesn't look like to be from plastic, she plays with composition and also with the dimension.

Also, her project will be about it. You will have a chance to learn new knowledge, for example how to work with the clay cleanly, how to assemble 3D shapes, and also how to work with polymer clay and metal together.

Účast přijala také v Česku velmi známá Evička Hašková, jedna z nejlepších (podle mě nejlepších :) českých polymerových tvůrkyň. Známá je také za hranicemi, kde získává řadu ocenění a lidi její styl zbožňují. Na Polymer Weekendu bude učit nový projekt s názvem Mikrosvět mechu. Co si pod tím představíte, když zavřete oči?

Evča vám ukáže, jak jeden nápad využít do vícero podob, ukáže vám rovnou dva výrobky najednou a společně pronikneme do tajů přírody a lesa.

The next teacher of the event will be Eva Haskova, one of the most talented Czech artists, not only for me I guess :). She is also popular in foreign countries where she won a lot of competitions and people there love her style of work. On the Polymer Weekend, Eva will teach a brand new project called Macro-world of the moss. Close your eyes now, what do you imagine?

Eva will teach you how to use one idea to more projects, she will show you making of two products during the class and together we will explore the secrets of nature and forest.

Třetí projekt je ode mě :). Pořád s naším týmem experimentujeme s 3D tiskárnami, málokoho by je ale napadlo, využít je i v kombinaci s polymerem.

A tak společně budeme tvořit, odlévat, pracovat s prostorovou představivostí a vytvářet nevšední tvary náramků a dalších šperků, které jen tak někdo nemá. Bude prostor i pro hledání vašeho vlastního stylu (na tom si zakládám a brzy o tom na blogu přistane nový článek, mám toho k tomuto tématu moc věcí na srdci) a společně pronikneme do tajů nových technologí, které polymerovou tvorbu mohou posunout zase někam dál.

The third project is from me :). With our team, we do a lot of experiments with 3D printing technology and not so many people have ideas to combine it together with polymer clay.

So we will together create, cast, work with our three-dimensional imagination and we will make untypical bangles with interesting shapes. There will be also a space for your own creativity and style (that's one the most important thing to me, I am going to write you more in another blog post, cause I have a lot of to say about this topic) and together we will explore a new technologies, which can bring the polymer clay to another level.

Registraci na Polymer Weekend jsme již spustili, možná se ale ptáte, kde se konkrétně bude konat. Je to ještě trochu tajemství, ale vytváříme nový kreativní prostor s názvem LC Designest, kde je spousty místa a tisíce možností! Zrovna dneska tu malujeme a připravujeme jej na další zabydlování. Bude to tu nádherný! A ještě krásnější, až tu společně budeme točit kličkou a tvořit. Na to se těším nejvíc!

We already opened a registration for the Polymer Weekend, but maybe you are wondering where the event will be located in Pilsen. It's still a little bit secret, but we work on the brand new creative place called LC Designest, where will be a lot of space and thousands of possibilities! Today we just paint walls here and next days we need to make it here cozy and full of creative stuff. It will be amazing! But with people claying together and enjoying workshops there it will be much better! I am looking for these days so much!

A vy se na Polymer Weekendu, první oficiální akci tady v Designestu, můžete těšit na tři celodenní workshopy, tvoření až do noci (pro odvážné není problém spát přímo v prostorech se spacákem, jako za mlada), spousty hmoty a kreativních zážitků!

Těšíme se na vás v listopadu :).

Lucy

During this very first official event in the Designest, you can look forward to three full-day workshops, claying time until the night (bring your sleeping bag and have fun), a lot of blocks of clay and new creative experiences!

We are looking forward to you in November :).

Lucy

www.polymerweek.com/weekend