Podzimní věnec / Autumnal wreath


Mám pocit, jakoby ten podzim utíkal tisíckrát rychleji, než obvykle. Moje nejoblíbenější roční období. Nejkrásnější barvy na stromech, sem tam pár posledních kvítků a spadané šišky po zemi. A i když je toho teď nějak moc, snažím se si tenhle čas vychutnávat, jak nejvíce to jde.

Možná i proto, že v tomhle ročním období najdete všude tolik pokladů, že to vystačí na inspiraci na pár měsíců dopředu. A tak chodím po lese, koukám, sbírám... a tvořím.

I have some kind of feeling, that this autumn is running so quickly. My most favorite period of the year. Beautiful colors on the trees, some last flowers and also cones on the ground. And even I have so many things to do these days, I am trying to enjoy the autumn as much as I can.

Maybe it's because during this period you can find so many inspiration, that it will be enough for next months in advance. So I walk in the forest, looking around myself, picking up and... create.

Třeba tenhle podzimní věnec ze šišek, šípků a slupek od pistácií. Jednoduchý, efektní a ještě ke všemu rychlý nápad, který zvládnete realizovat.

For example this autumnal wreath from cones, rosehips and pistachios endocarps. So easy, effective and also pretty quick to make, so I am sure you can realize it on your own too.

Koukněte na video, kde najdete i jednoduchý postup z mého vyrábění. Já se zase ozvu příští týden, teď už nás čekají poslední přípravy na zítřejší Polymer Weekend, kde bude jisto jistě veselo.

Užívejte poslední podzimní dny

Lucy

Have a look at this video, where you can find a step by step tutorial. I will talk to you more next week, cause now we need to do some last preparations for tomorrow Polymer Weekend event, it will be pretty fun.

Enjoy the last days of autumn

Lucy

Fotografie jsou od skvělé Nikol Bruncové / Photos are by amazing Nikola Bruncova.