Polymerová hmota, která je ta nejlepší? / Polymer clay, which one is the best?


V několika zemích na různých kontinentech existuje spousty producentů polymerových hmot. Pokud s polymerem teprve začínáte pracovat, možná v tom máte maličko zmatek. A proto vám dnes povím něco málo o jednotlivých značkách, které se od sebe vzájemně liší svými vlastnostmi.

Některé jsou v surové formě měkčí, některé tužší, jiné mají všemožné efekty, třpytí se, svítí ve tmě, jsou metalické i transparentní, imitují kameny… Každá značka se také peče v troubě na jinou teplotu a čas. Ty, které mají stejnou teplotu pečení, se spolu dají klidně kombinovat. Po upečení mohou být pružné, nebo naopak pevné.

Nelze říct, která z nich je nejlepší a rozhodně stojí za to vyzkoušet všechny a pracovat s hmotou, která bude nejvíce vyhovovat právě vám.

In some countries on a few continents are a few producents of polymer clay. If you are not so familiar with the clay yet, maybe you are a little bit confused about it. That's why I am going to tell you more today about the most popular brands of the polymer clay, which are different in their attributes.

Some of them are softer, or harder, others can have effects like sparkles, luminescence, metallic inclusions, or stone imitation. Each brand also has a different time and temperature of baking. Those of them, who have to be baked at the same temperature, can be also combined together. After baking the clay can be flexible or firm.

I can not say which one is the best, but it's worth to try all of them and decide, which one is the best for you.

FIMO (110°C)

Nejznámější a také první polymerová hmota na světě je původem z Německa. Vyrábí a prodává ji německá firma Staedtler jako Fimo Proffesional, Fimo Effect a Fimo Kids. Konzistentně je poměrně měkká, zvláště verze pro děti. K dostání je v desítkách barev i s dalšími efekty. S Fimem příliš často nepracuji, protože poměrně barví ruce při práci a není úplně vhodné na složitější vzory.

CERNIT (110°C)

Belgická polymerová hmota, která patří mezi nejlevnější. Konzistence u ní dost klesá, jednou ji seženete extra tvrdou, podruhé je hodně měkká. Některé barvy se po upečení bohužel změní do jiného odstínu a nemáte tak jistotu, jak bude výrobek ve výsledku vypadat. Ovšem Cernit má skvělé transparetní odstíny.

PREMO (130°C)

Hmota od firmy Polyform z USA, která se pyšní desítkami úžasných odstínů a zářivých barev, včetně těch metalických. Je poměrně měkká a po upečení pružná. Nebarví ovšem ruce a pracuje se s ní moc hezky. Polyform vyrábí také další hmoty jako je Sculpey, Soufflé, či UltraLight - odlehčenou hmotu, která se hodí jako výplň polymerových výrobků.

SOUFFLÉ (130°C)

Další hmota od Sculpey, která je vhodná spíše pro děti. Má omezenou paletu barev, kterou tvoří již namíchané odstíny a ne základní barvy. Konzistentně je opravdu měkká. Na povrchu je sametová a nehodí se na skládané vzory nebo na techniky, kde je potřeba přesnost. Pro děti je ale skvělá.

KATO (150°C)

Americká hmota z dílny firmy Van Aken a umělkyně Donny Kato. Cenově nejdražší, ale také nejprofesionálnější hmota, která je tužší a díky tomu z ní můžete vytvářet i složitější vzory, které si zachovají každičký detail. Po upečení se Kato skvěle leští, bohužel výrobky, jako jsou například korálky, mají občas tendenci praskat. Bílá barva je po upečení spíše v odstínu slonové kosti, ale ostatní barvy jsou po upečení stejné jako před upečením.

PARDO (120°C)

Opět německá hmota, která je známá hlavně svou průhledností, které mají transparentní druhy této hmoty. Tuhostí je více podobná Katu a trošku déle trvá, než hmotu propracujete. Skvělé jsou i metalické druhy Parda.

ARTIFACT (120°C)

Patří mezi měkčí hmoty, ovšem pracuje se s ní poměrně odlišně než s Fimem. Artifact pochází z Ruska, na povrchu je zvláštně sametový a na dotek zcela odlišný, než je tomu u ostatních hmot. V Rusku je nejprodávanější hmotou, ovšem jako jediná má v sobě pořád ještě ftaláty. Cenově je jednou z nejlevnějších.

FIMO (110°C)

The most popular polymer clay, also the first in the world made in Germany. It's made by Staedtler company as a Fimo Professional, Fimo Kids and Fimo Effect. The consistency of the clay is quite soft, especially the one for kids. They are also tens of colors and other effects, but I don't usually work with Fimo, as it dyes your arms while working and it's not good for complicated canes and patterns.

CERNIT (110°C)

Belgium polymer clay, one of the cheapest brand. Consistency can be different every time, from my experience one day it was soft like a chevy gum, half year later the same brand but different block was really hard. Also after baking some colors can change, so you don't have a sureness how it will look. But there are really good transparent colors.

PREMO (130°C)

Clay by Polyform from the USA, which is well-known for its amazing shiny colors, including metallic ones. It's quite soft, after baking flexible. It does not due your arms and it's nice for working. Polyform also makes other brands as Sculpey, Soufflé, or UltraLight - this clay is good for filling your product from polymer clay to make it lighter.

SOUFFLÉ (130°C)

Another clay by Polyform, which is good for kids. It has only a few already mixed colors, so you can not find any basic colors of this brand. The consistency is really soft, the surface is like a velvet. I don't reccomend it for canes or techniques where you need accuracy.

KATO (150°C)

American clay from Van Aken in cooperation with Donna Kato. It's one of the most expensive clay, but also really proffesional. The Kato is not soft, so it's perfect for canes making as it keep every detail. After baking the Kato can be polish really well, unfortunately some products (for example beads) can have cracks on the surface. Also white color after baking is not white, but more like ivory color.

PARDO (120°C)

Again Germany polymer clay, well-known for its transparent colors. The constistency is simmilar to Kato and it takes some time to condition the clay. Also metallic colors of the Pardo are perfect.

ARTIFACT (120°C)

It's one of the softer clay, but working with this clay is not like with Fimo. Artifact is made in Russia, the surface of this brand is like a velvet, but really different then other brands. In Russia it is proppably a best seller, but it still includes phthalates, that's why it is really cheap.

Snad už vám to teď jasnější. Sedněte ke strojku, testujte, experimentuje a vyberete si tu hmotu, která vám nejvíce sedne.

Posledních pár let jsem pracovala jen s Katem, ovšem praskání a zbarevní bílé už mě trošku začlo štvát, takže to teď střídám. Fimo, Premo a Cernit na projekty, kde nepotřebuji tuhou konzistenci. Kato pak na canes a na práci s extruderem.

Tak krásné tvoření! Jdu si udělat zelený čaj a sednu ke strojku.

Lucy

I hope it's now more clear to you. So sit down behind the clay machine, do some experiments and choose the clay, which is the best for you.

Last few years I have been working only with Kato, but I am really tired with all cracks and white as ivory hue after baking. So now I change the clay for the projects. Fimo, Premo, and Cernit for projects where I don't need hard consistency. Kato for canes and working with an extruder.

Have a nice claying! I am going to make a green tea and enjoy working.

Lucy