Polymer Weekend - Day 1


Je půl jedné v noci. Je také po prvním dni Polymer Weekendu a já trošku usínám u klávesnice. Přesto ze sebe chci dostat čerstvé dojmy a dát vám, kteří jste do Plzně nemohli dorazit, vědět, jak se tu máme :).

Věřte nebo ne, spojovat lidi na akcích a sdílet společně tvořivou atmosféru, je ten nejkrásnější zážitek.

Dnes (nebo vlastně už včera) jsme Polymer Weekend zahájili workshopem s Céline Charuau, která do Plzně přijela z Francie. Její designové a minimalistické kousky jsou jednoduše řečeno - naprostá nádhera a věřím, že pro každou účastnici byl workshop inspirativním přínosem. Krom toho je Céline milá, skromná a ohromně talentovaná.

It's one o'clock and half hour at night. It's also after the first day of the Polymer Weekend and I am like sleeping in front of my notebook. But even that I would like to share with you, who couldn't come to Pilsen, my feelings right now and let you know how it is here :).

Believe or not, connecting of people on events like this, where you can share together the creative atmosphere, is the best thing ever.

Today (actually yesterday) we started the Polymer Weekend with Céline Charuau's class, who came to Pilsen from France. Her work in minimalist and design style is simply amazing. And I believe that it was a great experience full of inspiration for each attendee of the workshops. And Céline is also really kind, modest and incredibly talented.

Bylo nás tu dneska spousty, do toho také milé návštěvy, které přišly na koláček. Máme tu vlastně takovou mini domácí kavárničku, kde každému uděláme za minutku kafe z kávovaru, bylinkový čaj a nebo domácí medovník (takový trénink, až si jednou otevřeme LC kavárnu s celou rodinnou).

Today here were a lot of people, also we had nice visitors who came for a piece of cake. Actually, we have here a mini kitchen corner, where we do a coffee, herbal tea or homemade honey cake (it's probably a training for our future LC coffee shop we will have with our family).

Utíkám spát, protože zítřejší den učím svůj workshop. Budík nařízený, materiály nachystány a já se jdu zavrtat do spacáku, protože všichni ostatní už tu spí. Pár odvážlivců totiž spí přímo v LC Designestu, tak tu jako nejmladší dělám dozor :).

Děkuju tam nahoru za tyhle příležitosti a hlavně celé rodině a realizačnímu týmu, že dohromady můžeme vytvářet takto úžasné akce. Stojí to za to.

Dobrou noc

Lucy

I am going to sleep, cause tomorrow I will teach my class. So the alarm is set, materials are prepared on the table and I am going to take a rest in my sleeping bag, cause everyone here is already sleeping. Some of the courageous people are sleeping here at the place of the venue - LC Designest, so I am the youngest one here as a supervision :).

Thank you universe for these great opportunities and also to my family and the whole team. It's wonderful that we can create so amazing events like this one together. It's really worth it.

Good night

Lucy